AGORAFOBİ

Spread the love

Agorafobi, değişik durumlar ve yerlerle karşılaşma veya gerçekten karşılaşacak olma inancı ile belirgin bir korku, kaygı ve bazen de panik atak belirtilerinin tetiklenmesidir. Agorafobi tanısı konulabilmesi için aşağıdakilerden en az ikisinde belirtilerin bulunması gerekmektedir;

1-Otomobil, otobüs, tren, uçak, gemi gibi toplu taşıma araçlarını  kullanma esnasında,

2-Büyük otoparklar, alışveriş merkezleri, ya da köprü gibi açık alanlarda bulunma esnasında,

3-Mağaza, tiyatro, sinema, cami gibi kapalı yerlerde bulunma esnasında,

4-Bir kuyrukta bekleme, ya da kalabalık bir yerde bulunma esnasında,

5-Tek başına evin dışında bulunma esnasında belirtiler ortaya çıkmaktadır.

 

Agorafobisi olan kişiler, bu gibi durumlarda tetiklenen korku , kaygı, panik atak yaşarlar ve her an kötü bir şey olacağı duygusuna kapılırlar.Bu gibi durumlarda, oradan  çıkamayacaklarını,  utanç duyacakları bir duruma düşeceklerini ve kendilerine yardım edilemeyeceğini ya da kaçamayacaklarını düşünürler.Bu durumlarda panik benzeri bir durum yaşarlar. Bu hastalar kendilerini çaresiz bırakan ya da utanç duyacakları şekilde davranacaklarından korkarlar, bunlar arasında; bulantı, kusma, gaz çıkarma korkusu , yaşlılarda düşme gibi belirtilerin yaşanmasıdır.Kişi  korktuğu bu gibi durumlarla her karşılaşmada korku ya da kaygı duyar. Kişi bu gibi korku doğuran durumdan etkin bir şekilde kaçınır, ya da yoğun bir korku ve kaygı ile katlanabilir.Kişi çoğu zaman bu gibi durumlardan kaçınmak için yaşam tarzını değiştirebilir. Bazen yanında güvendiği biri, bir yakını ya da bir sağlık görevlisi ile korktuğu durumlarla karşı karşıya gelebilir.

Kişinin korkusu ve kaygısı bu gibi durumların yarattığı gerçek korkuya göre ve ve toplumsal-kültürel bağlama göre açıkça aşırı ve orantısız olmalıdır.

Korku, kaygı ya da kaçınma davranışı ancak süreklilik gösterirse ya da klinik olarak belirgin bir bozukluk yaratırsa,  ya da toplumsal, işle ilgili ve diğer işlevsellik alanlarında belirgin bir bozulma yaratırsa agorafobi tanısı konur. Bu bozukluk altı ay ya da daha uzun süredir devam ediyor olmalıdır.Bu hastalarda sıklıkla diğer kaygı bozuklukları da bulunabilir.

Bu hastalık genellikle ergenliğin geç dönemleri ve erken erişkinlikte ortaya çıkar.

Agorafobi tedavi edilmezse sürekli bir gidiş gösterir.Bu gibi hastalarda alkol ve ilaç kullanımı görülebilir, bu bozukluğa ikincil olarak depresif bozukluklar görülebilir.

     Tedavisinde bilişsel davranışçı terapi ve yardımcı olarak bazı anksiyolitik ilaçlar kullanılmaktadır.

Views

Bir cevap yazın

Hemen Ara