Bipolar Duygulanım Bozukluğu

Spread the love

Bipolar Duygudurm Bozukluğu (I)

      Bu hastalık gurubu halk arasında Bipolar Bozukluklar olarak da bilinir. Çok çeşitli tipleri olmasına rağmen daha çok iki tipi bilinir. Bunlar Bipolar I ve Bipolar II denilen tiplerdir. Bipolar bozuklukların tümünü göz önünde bulundurduğumuzda görülme sıklığı %4’e kadar çıkmaktadır. Bu bozuklukta genel olarak duygudurmda yükselmenin olduğu “Manik Dönem” ya da hafif bir duygudurum yükselmesi olan “Hipomanik Dönem” ile ruhsal çöküntünün olduğu “Depresyon Dönemi” vardır. Hastalığın tipine göre bu dönemlerin şiddeti ve süresi değişebilir.

     Bu yazımızda Bipolar I Bozukluktan bahsedeceğim. Bu bozukluğun tanısının konulabilmesi için bir manik dönemin olması gerekir. Fakat bazen hastalık depresyonla da başlayabilir. Manik Dönemin genel özellikleri; en az bir hafta süre ve hemen her gün kabarmış, taşkın ya da çabuk sinirlenen olağandışı bir duygudurumun olduğu, hastanın etkinliklerinde aşırı artışın olduğu bir dönem vardır. Hasta kendisini aşırı güçlü ve büyük görür. Hastanın benlik saygısında aşırı bir artış ya da büyüklük düşünceleri vardır. Bu hastaların uyku gereksinimleri çok azalmıştır, günde 2-3 saat uykuyla günü geçirirler. Hastalar aşırı konuşkan olmaya başlamışlardır, çevresini aşırı konuşmaya tutarlar. Düşünceleri aşırı hızlanmış, sanki beyinlerinde düşünceler yarışıyormuş hissi vardır. Aşırı hareketlilik ve dikkat dağınıklığı vardır. Hastalar kötü sonuçlar doğurabilecek faaliyetlerde bulunabilirler, başkalarına kefil olma, kredi çekme, gereksiz harcamalarda bulunma, senetlere imza atma gibi kendilerini ve aileyi zor durumda bırakacak işler yapabilirler.

     Hastalar manik dönemde son derece neşelidirler, bu durum çevresindeki insanlara da yansır. Bu dönemde hastalar tanımadığı kişilerle aşırı ve uygunsuz arkadaşlıklar kurabilir, gelişigüzel cinsel ilişkide bulunabilirler, aşırı ve uygunsuz harcamalar yapabilirler.

     Hastalarda bu dönemde yeni işlere girişme, yeni yatırımlar yapma, birçok yeni tasarımlara girişme görülebilir. Ama bunların hiçbirini planlı bir şekilde yürütüp bitiremezler. Bu hastalarda manik dönemde hızlı basınçlı ve araya girilmesi güç bir konuşma şekli vardır.

      Görüldüğü gibi bu hastalık hem hastayı hem de ailesini zor durumda bırakacak düzeye erişebilir. Tanı konulabilmesi için manik dönemin hastanın gerek iş hayatını gerekse toplumsal hayatını bozması gerekir ya da kendisine ve başkasına maddi ya da manevi zarar verecek düzeyde olması gerekir. Hasta borç altına girer, gelişigüzel kefil olur, aşırı harcamalar yapabilir, işini kaybedebilir, kendisini veya başkalarını yaralayabilir vs.

      Bu hastalık acilen tedavi gerektirir ve manik dönem şiddetliyse hastaneye yatırılması gerekir. Hastalık döngüsel bir özellik taşır ve genellikle ömür boyu tekrarlama riski vardır. Bu nedenle bir psikiyatri (ruh sağlığı ve hastalıkları) uzmanı tarafından düzenli tedavisi ve takip edilmesi gerekir. Sağlık ve mutlulukla kalın.

Views

Bir cevap yazın

Hemen Ara