BORDERLİNE (SINIR) KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Spread the love

Kernberg’e göre borderline kişilik yapısının tanı ölçütleri şunlardır;
1-Kimlik dağılması
2-Benliğin iyi ve kötü tasarımları bütünleştirememesi
3-Gerçeği değerlendirme yetisindeki bozukluklar ve güçsüz benlik.
Borderline kişilik yapısı erken erişkinlikte ortaya çıkar ve kişilerarası ilişkilerde, benlik algısı ve duygulanımda tutarsızlık
ile belirgin dürtüsel davranışların görüldüğü, kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkta bulunan belirtiler kısaca şulardır:
1-Gerçek ya da hayali bir terkedilmeden kaçınmak için çılgınca çaba gösterme.
2-Gözünde aşırı büyütme yani göklere çıkarma ile aşırı küçültme uçları arasında gidip gelen, gergin ve tutarsız kişilerarası ilişkiler kurma.
3-Kimlik karmaşası, tutarsız bir benlik algısı.
4-Kendine zarar verecek en az 2 alanda dürtüsel davranışlar:Para harcama, cinsellik, alkol madde kullanım bozukluğu, tehlikeli araba kullanma, tıkınırcasına yeme vb..
5-Tekrarlayıcı intihar davranışları, girişimleri ya da göz korkutmaları ya dakendine zarar verici davranışlar.
6-Duygudurumda belirgin bir tepkiselliğin olmasına bağlı olarak duygulanımda tutarsızlık, örn;dönemsel olan yoğun disfori, kolay sinirlenme ya da genellikllikle birkaç saat bazen de birkaç gün süren bunaltı.
7-Süregiden bir boşluk duygusu.
8-Uygunsuz yoğun bir öfke ve öfkesini denetim altına almakta güçlük çekme
9-İçinde bulunulan stresle ilişkili olarakgelip geçici şüphecilikler ya da ağır çözülme.
Bu hastalığın tedavisinde psikanalitik yönelimli psikoterapiler faydalı olmaktadır. Hastaya savunma işlevi gören davranışlara saplandıklarını görmeleri konusunda yardımcı olmak gerekir.Bazen depresyon ve psikoz dönemlerinde uygun ilaç tedavisi kullanılmalıdır. Ancak bu hastalar tedavinin zor ve uzun sürdüğü hastalardır.

Views

Bir cevap yazın