Cinsel Bozukluklar

Spread the love
PSİKİYATRİ UZMANI

Doçent Doktor Ali İrfan GÜL

 

Cinsel işlev bozuklukları erkek ve kadınlarda yaygın olarak görülmesine rağmen, hastalar hekime tedavi için başvurmakta isteksiz davranmaktadırlar. Oysa cinsel işlev insan hayatının önemli bir parçasıdır. Cinsel bozukluklar hem kişilerin mutsuz olmasına neden olmakta hem de boşanmalara bile sebebiyet vermektedirler. Hatta hastalarda özgüven eksikliğine sebep olmaktadırlar.

 Bazen basit bir tedavi ya da öneri ile bu sorun düzelebilmektedir. Örneğin kişinin kullandığı bir ılacı değiştirmek bile sorunun düzelmesini sağlamaktadır.

 Kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlar; cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel birleşme, vajinismus olarak sayılabilir.

Vajinismus; Ülkemizde en sık başvuru nedeni olan kadın cinsel işlev bozukluğudur. Bu bozuklukta cinsel birleşme sırasında vajinaya girmekte güçlük çekme, kasık kaslarında belirgin ağrı duyma, bu sırada belirgin bir korku ve kaygı duyma, kasık kaslarını aşırı germe ve sıkma ile kendini gösteren sürekli ya da yineleyici bir cinsel işlev bozukluğudur.Bu bozukluğun tedavisinde kesinlikle bir psikiyatriste başvurulmalıdır. Tedavisinde bazı egzersizler ve psikoeğitim önemlidir. Yanlış uygulamalar sıklıkla şunlardır, Hymenektomi, ilaç kullanımı,  Alkol kullanımı, genel anestezi altında cinsel birleşme vs..

Erkeklerde ise en sık görülen cinsel sorunlar; erken boşalma ve sertleşme sorunudur.

Erken Boşalma; Eşli cinsel ilişki sırasında, sürekli ya da yineleyici olarak, vajinaya girdikten sonra 1 dakika içinde ve kişinin isteği dışındaboşalması olarak tarif edilebilir.Bu belirtiler 6 aydır sürmelidir ve her cinsel birleşmede ya da cinsel birleşmelerin %75 ile %100′ de bulunmalıdır.Bu durum ergenlikten beri varsa”yaşam boyu”, normal bir cinsel yaşantıdan sonra başlamışsa “edinilmiş” olarak tarif edilmektedir. Bu bazen belli durumlarda ortaya çıkabilir, bazen de her cinsel birleşmede olabilir.Bu bozuklukta genellikle psikolojik etkenler söz konusudur. Tedavisinde psikoeğitim ve bazı egzersizler önerilmektedir. Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde eşlerin birlikte değerlendirilmesi önemlidir.

 Tüm bu sorunların çoğunun tedavisi mümkündür. Önemli olan hekime başvurmaktır.

Views

Bir cevap yazın

Hemen Ara