DEPRESYON

Spread the love

 Depresyon Türkçe ifade edecek olursak “ruhsal çökkünlük” en sık görülen ruhsal hastalıklardan biridir. Ortalama her 5 kadından birinde ve her 8-10 erkekten birinde görülür.

Depresyonun temel belirtileri; isteksizlik, eskiden zevk alarak yaptığı işlerden artık zevk alamama, unutkanlık, dikkatini odaklayamama, uyku bozuklukları, iştah bozuklukları, kendini enerjisiz, yorgun hissetme, toplumsal ortamlardan uzaklaşma ve içine kapanma gibi şikayetlerdir. Hasta bazen dünya yıkılmış da altında kalmışım gibi cümlelerle bunu ifade edebilir.

Depresyon hafif şekillerinde işgücü kaybına neden olurken ağır şekillerinde ölüme bile neden olabilir. Ağır depresyondaki hasta yemek yemez, su içmez, toplum içine çıkamaz, ve yaşamak artık gereksiz ve yük gelmeye başlar. Kendini yetersiz, değersiz, işe yaramaz yaşamayı hak etmeyen bir kişi olarak hatta asalak olarak görmeye başlayabilir ve bunun sonucunda intihar düşünceleri ve girişimleri görülebilir. Depresyonlu hastalar arasında intihar girişimi sonucu ölüm oranı %10 kadar yüksek bir orandadır.

Görüldüğü gibi depresyon çok ciddi bir hastalıktır ve dünya sağlık örgütünün belirlediği en çok ölüme ve işgücü kaybına neden olan hastalıkları arasında ilk 5 hastalık içindedir. Bu nedenlerden dolayı mutlaka tedavi için bir ruh sağlığı ve hastalıkları hekimine başvurmak gerekir. Bazen ağır depresyonu olan hastalar kendi istekleri ile hekime gelmek istemezler. Bu durumda yakınları bu hastaları mutlaka bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanına (Psikiyatr) götürmelidir.

Views

Bir cevap yazın

Hemen Ara