Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Spread the love

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), üç belirti ile tanımlanır. Dikkat eksiklği, hiperaktivite ve dürtüsellik.Günümüzdeki varsayıma göre bu belirtilerin üçü de kısmen beynimizin prefrontal kortex denilen akıl yürütmeyle ilgili bölümündeki çeşitli problemlerden kaynaklanmaktadır. DEHB ‘da en çok öne çıkan dikkat eksikliği ve dikkati sürdürmede yetersizlik ve tabii buna bağlı problem çözmede yetersizlik Prefrontal korteksin bir bölgesinde bulunan bir anormalliğe bağlanmaktadır.

DEHB’nun diğer belirtisi olan “seçici dikkat eksikliği ya da odaklanamama” yine prefrontal korteksin başka bir bölgesinde bulunan bozukluktan kaynaklanmaktadır. Dürtüsellik ve motor aşırı hareketlilik ise yine prefrontal korteksin başka bölgelerindeki bozuklukla ilgilidir. Prefrontal korteksteki bu bozukluğun “dopamin ve noradrenalin ” denilen iki hormon benzeri maddenin düzenlenmesindeki bozukluktan kaynaklandığı belirtilmektedir.

DEHB okul ve diğer akademik işlevlerde bozulmaya yol açtığı gibi, özellikle ergenlerde ve yetişkinlerde alkol ve madde kullanım bozukluğu, dürtüsellik, dikkatsizlik ve kaygıya da neden olabilir.

DEHB’da bulunan bu bozuklukların insan daha anne karnında iken beyin hücrelerinin gelişimi (Nörogelişim) sırasındaki bazı anormalliklerden kaynaklandığı belirtilmektedir. Bu anormalliklerin çoğu da genetik özellik taşımaktadır.

DEHB’ na  çocuklarda ve ergenlerde %7-8 oranında tanı konulabilmekte, erişkinlerde ise %4-5 oranında tanı konulabilmektedir. Bu hastalığın tanısının konulmasında bazı klinik ölçekler kullanılmaktadır.

DEHB’nun çocuklarda ve erişkinlerde görülen formları biraz değişikliklerle birlikte benzer şekilde tedavi edilmektedir. Ancak, birlikte başka hastalıkların bulunmasına göre tedavi seçenekleri değişir. Genellikle çocuklarda bazı davranışsal düzenlemelerle birlikte uyarıcılar denilen ilaçlar faydalı olmaktadır. Erişkinlerde uyarıcılar daha az tercih edilmektedir.

Views

Bir cevap yazın

Hemen Ara