PANİK BOZUKLUĞU

Spread the love
PSİKİYATRİ UZMANI

Doçent Doktor Ali İrfan GÜL

Panik bozukluğu, kaygı bozuklukları içinde insan hayatını en çok kısıtlayan bozukluklardan biridir. Bu hastalık bazen hastaların yalnız başına seyahat etmesini hatta sokağa çıkmasını bile engelleyebileceği gibi bazen sürekli kendini güvence altında hissedebileceği birine bağımlı hale bile getirebilir. Hasta dışarı çıktığında ya da bir yere gideceği zaman sürekli yanında biriyle gezme ihtiyacı duyabilir.

Panik Bozukluğunun en önemli özelliği, 13 tane olan panik atak belirtilerinden en az 4 tanesinin olması ile kendini gösteren tekrarlayan panik ataklarının olmasıdır. Panik atağın 13 belirtisi ise şunlardır:

Çarpıntı, kalbin sert ve fırlayacakmış gibi atması, Terleme (ateş basması, üşüme),

Titreme,

Nefes almada güçlük, boğulma korkusu, tıkanma, Baş dönmesi, bayılacağını düşünme,

Bulantı, geğirme, karın ağrısı çekme,

Nefesin kesilmesi, aldığı havanın yetmediğini düşünerek derin nefes alma,

Göğüs sıkışması, göğüs ağrısı,

Kendini hissedememe, kendine yabancılaşma, algılama güçlüğü (depersonalizasyon),

Çevrenin gerçek olmadığını düşünme (derealizasyon),

Ölmekten korkmak,

Çıldıracağını düşünmek, başkasına zarar verme korkusu,

Vücutta uyuşma, karıncalanma.

Panik Bozukluğunun ikinci önemli belirtisi, en az 1 ay süreyle yeni panik ataklarının geleceğini düşünerek büyük bir korku ve endişe duymaktır. Hasta bu yeni panik ataklarının nerede, ne zaman geleceğini bilmez. Bu nedenle sürekli bir kaygı ve tasalanma içindedir.

Görüldüğü gibi her panik atak bir “Panik Bozukluğu” demek değildir. Yukarda sayılan 13 belirtiden herhangi 4’ü bir arada ortaya çıkınca Panik Atak denilmektedir. Bu durum birçok hastalıkta ve çeşitli ilaç ve gıdaların etkisiyle de ortaya çıkabilir. Örneğin kahve, çay gibi aşırı kafeinli içeceklerin tüketilmesi, ya da tiroid bezinin aşırı çalışması da buna neden olabilir.

Bu hastalığın tedavisinde de ilaç ve psikoterapi birlikte uygulanmalıdır. Bu nedenle bir psikiyatri uzmanına başvurmak gerekir.

Views

Bir cevap yazın

Hemen Ara