TRİKOTİLLOMANİ (KIL YOLMA HASTALIĞI)

Spread the love

Bedenin çeşitli bölgelerinden engellenmesi güç ve tekrarlayıcı bir şekilde kıl yolma davranışının olduğu psikiyatrik bir hastalıktır. Hastalık çoğunlukla erken ergenlik ve çocukluk dönemlerinde, özellikle 11-15 yaşları arasında en sık ortaya çıkmaktadır. Kadın cinsiyetinde biraz daha sık görülmektedir. En sık saç yolma görülmektedir, daha seyrek olarak kaş, kirpik, sakal, bıyık, koltuk altı, kol ve bacak bölgelerinde de görülmektedir.
Bazen belirgin saç kaybıyla sonuçlanır. Hastalar bunu gizlemek için başörtüsü, şapka takarlar, ya da saçlarıyla bu bölgeyi örtmeye çalışırlar. Hastalar saklama davranışını çirkin göründüğü için yaptıklarını söylerler.
Kıl yolma hastalığı olan hastalar yüzme, rüzgarda dışarı çıkma, karşıt cinsle duygusal yakınlaşma, spor yapma, saç kestirme, çok aydınlık alanlara çıkma gibi etkinliklerden kaçınırlar.
Bu hastaların çoğu kıl yolma esnasında ağrı hissetmemektedir. Kıl yolma olayından önce gerginlik oluştuğunu ve kıl yolduktan sonra bu gerginliğin yerini rahatlamanın aldığını söylemektedirler. Daha sonra da bir suçluluk duygusu oluşmaktadır.
Saçı ya da kılı yolduktan sonra bazı hastalarda bu kılı ağzına alma, çiğneme, ya da nadiren yutma görülebilmektedir. Bunun sonucunda bazen ölümle sonuçlanacak mide barsak tıkanmaları görülebilir.
Hastalığın tedavisinde bazı ilaçlarla birlikte bilişsel davranışçı psikoterapi birlikte kullanılmaktadır.

Views

Bir cevap yazın

Hemen Ara