Yaygın Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu

Spread the love
PSİKİYATRİ UZMANI

Doçent Doktor Ali İrfan GÜL

YAYGIN ANKSİYETE (KAYGI) BOZUKLUĞU

Bu hastalık kaygı bozuklukları içinde en sık görülen tiptir. Yaşam boyu hastalanma oranı yaklaşık %9’dur. Kadınlarda erkeklere oranla 2 kat fazla görülmektedir.

Bu hastalığın temel belirtileri genel bir korku hali, aşırı endişe, kendini diken üstünde hissetme, sürekli yorgunluk hali, dikkatini odaklamakta güçlük çekme, uyku bozukluğu, sinirlilik ve özellikle baş boyun kaslarında olmak üzere tüm kaslarda gerginlik hali vardır.

Hastada bu temel belirtiler yanında bazen karın bölgesinde huzursuzluk, genirme, aşırı hallerinde yerinde duramama, çarpıntı, baş boyun ağrısı da sıklıkla görülmektedir. Bunlara anksiyetenin bedensel belirtileri denmektedir. Hastalar yalnız kaldıklarında korku hali artabilir ve bazen arkalarında biri varmış gibi bir his olabilir. Kaygı durumu aşırı arttığında hastada bazen panik ataklar görülebilir.

      Bu hastalık sıklıkla başka hastalıklarla karıştırılır ve bazen hasta doktor doktor gezebilir ve en sonunda bir psikiyatri (ruh sağlığı ve hastalıkları) uzmanına gidince tanı konulabilir. Bu hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi birlikte uygulanır. Tabii ki bunun için önce bir psikiyatri uzmanına gidilmesi ve hastalığın tanısının konulması gerekmektedir.

Views

Bir cevap yazın

Hemen Ara